WhatsApp)
Hutch Paving offers a sphalt milling services. Milling asphalt can greatly reduce maintenance costs in your pavement rehabilitation. "Milling off" a specified thickness of deteriorated asphalt is recommended when your asphalt is thicker than 4.00 inches or if you have cracks in excess of 1.0 inches in width.

The resulting impact is that mill and fill requires 25 percent more work and cost despite the more frequent applications required for microsurfacing. In the end, the study proves microsurfacing is the more cost- and eco-efficient strategy for maintaining asphalt pavement surfaces.

Mar 23, 2018· Keep in mind when calculating your asphalt repair cost for very small jobs, these per square foot numbers won't apply. Hot mix asphalt plants typically require a minimum purchase which varies by location, as well the paving contractor's minimum service charge to cover costs. Although not an exact price, you can expect a reasonable minimum ...

How much asphalt removal should cost. Average costs and comments from CostHelper's team of professional journalists and community of users. Costs for do-it-yourself asphalt removal might range from zero to $100-$500 or more depending on local dump/recycling fees; how much equipment needs to be rented; the size of the area being removed and whether it's attached to something that must be .

Ultrathin Bonded Asphalt Surface (UBAS) S.Y. 56450 $4.80 $270,960.00 $5.10 $287,895.00 5 Milling (Total Width Cut) 2" S.Y. 132716 $1.00 $132,716.00 $1.75 $232,253.00

At $85 per ton for hot-mix asphalt, the asphalt will cost 30 times $85, or $2,550. Once labor costs, equipment costs, and grading and fill dirt costs are considered, it is safe to say that you should set aside at least $5,500 for this new driveway. Compare asphalt to gravel driveway or concrete driveway costs.

Estimated Hot Mix Asphalt (HMA) Cost Per Ton Estimated Aggregate Base Course (ABC) Cost Per Cubic Yard (CY) Material Description Cost (SY) 3) HMA Unit Weight of 0.055 Tons per Square Yard Inch (of thickness) Subgrade Preparation Subtotal = Grand Total = Estimated Subgrade Preparation Cost Per Square Yard (SY) Notes: Pavement Cost Calculator

Aug 16, 2011· In general, mill & fill uses about 2.5 times as much aggregate, and more than twice as much asphalt binder, than microsurfacing in order to produce the same customer benefit over a .

Reclamite allows us to spray an asphalt street, that usually is less than 2-3 years old, to extend the life of that asphalt to provide an extra 5-7 years before a chip seal is needed." There is a cost savings with using this product over the traditional mill and overlay.

Item. Unit. Expected Production Range (1) Concrete Masonry, Bridges (Foundation Substructure) CY/DAY. 15 - 32, 19 typ. Parapet LF/DAY; 49 - 130, 60 typ.

The average cost to mill an asphalt parking lot in NJ, PA, DE & MD is $0.35 - $0.60 per square foot. The cost is dictated by the following: Size of the project; Dimentions of the parking lot and obstructions (ie: Landscape Islands, Utility Structures, Entrance / Exits etc)

Mill and Overlay (SI-07) Mill and Overlay consists of milling the top layer of flexible pavement and installing a 2" thick overlay on top. The 2" surface course is $13.03 per SY. Type A Milling (1 ½" depth) is listed at $30.92 in the VDOT Statewide Averages. LOW: $49 per SY HIGH: $58.80 per SY Install Bus Stop Pad (SI-08)

The cost of an asphalt overlay for a standard, 50,000 square foot parking lot averages between $1.25 and $1.70 per square foot for a 1.5" to 2" thick overlay Remember that just because the prices are lower for an asphalt overlay doesn't mean that it is the best decision.

Jul 05, 2012· 32 12 16 – Asphalt Paving 32 12 19 – Asphalt Paving Wearing Courses. Assumptions . Sample cost estimate is from the viewpoint of an asphalt paving contractor quoting a Prime / General Contractor. The asphalt is internally produced at a commercial asphalt plant and quoted to the project.

1 - Asphalt Milling. Asphalt milling is easy to confuse with pulverizing, since both fundamentally involve pulling up and crushing existing pavement. Milling, however, is a recycling and re-paving procedure, aimed at removing the top layer of asphalt from a street, .

Jun 07, 2012· "Many communities use mill-and-overlay — removing the top 2 inches of asphalt — on a 10- to 15-year cycle to provide a new wearing surface on asphalt pavement," he says. "We can preserve nearly five times more lane-miles of pavement with micro surfacing or chip seal for the same cost.

It doesn't make sense when an in-place recycling process or a simple overlay can meet an agency's performance requirements for a lower cost. Typical Applications. Mill-and-fill - the removal of the top 2 to 5 inches of pavement and replacing it with new hot-mix asphalt - .

The cost for asphalt paving varies slightly in the state of Montana as of 2014. The cost ranges between 2 and 4 dollars per square foot.

surface course asphalt (per in) sy $4.50 base asphalt (per in) sy $5.00 milling (1.5"d) sy $10.00 select fill cy $19.00 soil cement cy $41.00 filter fabric sy $4.00 concrete pavement (6") sy $65.00 pavement cut/patch sy $55-110.00 shoulder restoration lf $5.00 drainage - pipes & structures ...

Total Asphalt Driveway Cost: $7,220 or $4.81 per square foot. The analysis of this job shows that its cost was slightly higher than average due a small premium in trucking costs, the culverts and the material added in the ditch. All in all, it is just what you'd expect given the scenario.

Paving an asphalt driveway costs $4,621 on average, with a typical range between $2,872 and $6,371.This project runs $7 to $13 per square foot, including $2 to $6 per square foot for materials and $5 to $7 per square foot for labor. If you need replacement, you'll pay $8 to $15 per square foot.Although driveways are the most common use of asphalt in the home, other applications include:

Generally about $1-3/SF (note - measured by SF, not SY) - $1 range is for a 1 to 1/2-2 inch overlay, $2.50-3.00 range normal for two 2" layers for a new driveway or a rebuild (remove and replace) you really want to last. Most people pay around $2/SF for a 2-3" thickness.

Divide by 9. This gives you the square yards. Multiply by the compacted depth(Ex: Multiply by 3 for 3 inches compacted depth) Multiply by 115. 115 is the number of compacted pounds per inch in a square yard of asphalt. Divide by 2000. 2000 is the number of pounds in a ton. This is how many tons you will need for your driveway. 2017 Asphalt Prices.

Assumptions: Asphalt cost: $4.00 per square foot. This can vary depending on how thick it's applied and the region in which you live. Special features: The calculator above assumes the cost of a Chip Seal top coat, stamped surface or color asphalt at $4.00 per square foot. This is probably a tad on the high side, but is within range.
WhatsApp)